S automatizací máme zkušenosti více jak 70 let. Už v roce 1954 vznikla na tehdejší VŠCHT Katedra chemického inženýrství, která na začátku své existence zaštiťovala mimo chemického inženýrství také automatizaci a strojnictví. Od roku 1960 se pak datuje existence samostatné katedry, tehdy ještě s názvem Katedra automatizace chemických výrob. Ke své historii se stále hrdě hlásíme, ale zároveň je naším cílem se neustále zlepšovat a poskytovat v našich oborech kvalitní vzdělání.
Katedra automatizace a matematiky slaví 65 let
V letošním roce si připomínáme 65 let od vzniku naší katedry. Její historie sahá až do roku 1954, kdy na tehdejší Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích vznikla Katedra chemického inženýrství, pod níž spadala i oblast automatizace. V roce 1960 se pak oddělila samostatná Katedra automatizace chemických výrob, čímž se začala psát její vlastní, bohatá historie.
Za více než šest dekád prošla katedra řadou změn – stěhování do nových prostor, budování laboratoří, rozšíření výuky o výpočetní techniku, přesun pod nový ústav, později fakultu, a konečně i transformací do současné podoby, kdy došlo v roce 2024 ke sloučení Katedry řízení procesů s Katedrou matematiky a fyziky.
Ve středu 16. dubna proběhlo slavnostní setkání, na kterém si katedra toto významné výročí připomněla. V úvodu setkání historii katedry stručně připomněli děkan FEI prof. Petr Doležel, vedoucí katedry dr. Libor Kupka, emeritní rektor UPCE prof. Jiří Málek a emeritní děkan FChT doc. Josef Kotyk.
Mimo členů katedry a jejích bývalých kolegů, přijali pozvání na tuto událost také vzácní hosté ze spřátelených pracovišť – prof. Antonín Víteček a prof. Miluše Vítečková z Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní VŠB – TU Ostrava, prof. Vladimír Vašek a prof. Dagmar Janáčová z Ústavu automatizace a řídicí techniky Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, doc. Josef Janeček z Ústavu mechatroniky a technické informatiky Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TU v Liberci a doc. Pavel Škrabánek z Ústavu automatizace a informatiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
Vzdělávací činnost
Katedra zajišťuje bakalářský studijní program Automatizace, navazující studijní program Automatické řízení a podílí se na doktorském studijním programu Elektrotechnika a informatika. Pracovníci katedry učí předměty z oblastí: matematiky a fyziky, automatizace a základů teorie řízení, technických a programových prostředků řídicích aplikací, algoritmizace a programování, modelování a simulace dynamických systémů, mechatroniky, robotiky a umělé inteligence.
Vědeckovýzkumná činnost
Výzkumná činnost pracovníků katedry je zaměřena na oblast řízení a optimalizace dynamických systémů, různé oblasti aplikované a numerické matematiky, matematického modelování a identifikace, optimalizační metody, využívání prvků metod soft computing (umělé neuronové sítě, evoluční výpočetní techniky, fuzzy) a další matematické a statistické metody v řízení a zpracování experimentálních dat.