Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

upceca-cbpohledodcb0110366.png


Proběhla přednáška dr. J. Marka o Indii

Ve středu 26. 2. 2025 proběhla na Katedře automatizace a matematiky přednáška Mgr. Jaroslava Marka, Ph.D. motivovaná jeho více jak měsíční pracovní cestou do Indian Institute of Technology v Guwahati v indickém Assamu.

Kolega dr. Marek nejprve krátce představil, jaké formy spolupráce na IIT navázal. Následovala projekce fotografií z jeho cesty doplněná mnoha zajímavostmi a praktickými informacemi.

Soubory ke stažení Size
Pozvánka - pdf 7.06 MB


Katedra se prezentovala na dni otevřených dveří

V pátek 24. ledna 2025 proběhl na FEI den otevřených dveří. Děkujeme všem, kteří si našli čas a přišli navštívit také laboratoře naší katedry. Jsme rádi, že o prohlídku našeho pracoviště byl velký zájem. Doufáme, že jste si odnesli mnoho užitečných informací a že možná rozšíříte řady našich studentů.

Katedra nabízí perspektivní studijní programy – bakalářský Automatizace (v denní i kombinované formě) a navazující magisterský Automatické řízení. Vše, co se u nás studenti naučí v rámci teoretické výuky, si mohou prakticky ověřit v našich laboratořích. Naše výukové zázemí je moderní a průběžně inovované. V loňském roce jsme inovovali Laboratoř prostředků automatizace, otevřeli novou špičkově vybavenou Laboratoř průmyslové automatizace a na začátku tohoto roku jsme otevřeli novou Laboratoř robotiky. V tomto roce také připravujeme zcela novou Laboratoř mechatroniky.

S výukou automatizace máme zkušenosti více jak 70 let. Už v roce 1954 vznikla na tehdejší VŠCHT Katedra chemického inženýrství, jejíž součástí byla skupina zabývající se automatizací. Od roku 1960 se pak datuje existence samostatné katedry, tehdy ještě s názvem Katedra automatizace chemických výrob. Ke své historii se stále hrdě hlásíme, ale zároveň je naším cílem se neustále zlepšovat a poskytovat v našich oborech kvalitní vzdělání.


Neural Vision View byla vyhlášena TOP 3 inovací v Pardubickém kraji za rok 2024

Technologie Neural Vision View vyvinutá výzkukným týmem prof. Doležela z naší katedry byla vyhlášena mezi TOP 3 inovacemi Pardubického kraje za rok 2024! Prof. Doležel ocenění osobně přebral na akci Showference, která se v roce 2024 konala v nádherném prostředí Litomyšle.


Výzkumný tým prof. Doležela ve finále Transfera Technology Day 2024

Výzkumný tým prof. Petra Doležela, který působí na naší katedře, měl tu čest představit svou technologii Neural Vision View ve finále prestižní soutěže Transfera Technology Day 2024. Soutěž posuzuje vědecké projekty, které mají komerční potenciál a jejím cílem je představit technologie budoucím investorům. Tím usnadňuje cestu výzkumným novinkám do praxe.

Neural Vision View přináší revoluci do robotického vidění díky unikátnímu zpracování obrazu, které přesahuje tradiční přístupy k detekci a klasifikaci. Zvyšuje přesnost a snižuje chybovost robotických systémů ve výrobě, což vede k širším možnostem využití. Tato technologie je vhodná nejen pro průmyslovou automatizaci, ale i pro bezpečnostní systémy, kontrolu kvality či zpracování biomedicínských dat. Nabízí nové možnosti ve všech oblastech využívajících zpracování obrazu, přičemž se zaměřuje na efektivní, flexibilní a škálovatelné řešení.


Výuka v praxi – exkurse ve Stäubli

V rámci předmětu Mechatronika a robotika měli studenti 3. ročníku studijního programu Automatizace možnost navštívit školicí centrum firmy Stäubli v Pardubicích.

Po teoretickém úvodu, který se týkal konstrukce robotů, si naši studenti vyzkoušeli ovládat rychlé SCARA roboty i klasické víceosé roboty.

Byla to skvělá příležitost, jak propojit teorii s praxí a podívat se na špičkové technologie zblízka!