Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 23.04.2025

Fakulta elektrotechniky a informatiky rozšiřuje své akademické kompetence – nově je oprávněna vykonávat habilitační řízení v oboru Zpracování signálů a dat.

Toto oprávnění bylo fakultě uděleno na základě akreditace schválené Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství České republiky. Jedná se o významný krok, který potvrzuje odbornou úroveň fakulty v této dynamicky se rozvíjející oblasti.

Akreditace umožňuje fakultě připravovat a vést habilitační řízení pro akademické pracovníky, kteří se chtějí habilitovat a získat titul docent.

Více informací o habilitačním řízení a podmínkách účasti naleznete ZDE.

Published: 17.04.2025

Letos si připomínáme 65 let od vzniku samostatné katedry, která se dnes jmenuje Katedra automatizace a matematiky. Její historie však sahá až do roku 1954, kdy na tehdejší Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích vznikla Katedra chemického inženýrství, pod níž spadala i oblast automatizace. V roce 1960 se pak oddělila samostatná Katedra automatizace chemických výrob, čímž se začala psát její vlastní, bohatá historie.

Za více než šest dekád prošla katedra řadou změn – stěhování do nových prostor, rozšíření výuky o výpočetní techniku, přesun pod nový ústav, později fakultu, a konečně i transformací do současné podoby, kdy došlo v roce 2024 ke sloučení Katedry řízení procesů s Katedrou matematiky a fyziky.

Dnes se věnujeme širokému spektru témat od moderních metod řízení, robotiky a umělé inteligence až po aplikovanou matematiku a fyziku.

Přinášíme vám dobové fotografie, které mapují cestu naší katedry, a také momentky z letošní oslavy 65. výročí.

Děkujeme všem, kdo jsou a byli součástí této cesty!

Více o historii katedry se dozvíte ZDE.

Published: 15.04.2025

FEI UPCE podala ve středu 9. dubna 2025 projektovou žádost v rámci prestižní evropské výzvy HORIZON EUROPE – Teaming for Excellence, zaměřené na zakládání excelentních výzkumných center ve spolupráci s předními zahraničními výzkumnými institucemi.

Navrhovaný projekt nese název "Centre of Excellence for Radar and Artificial Intelligence in Pardubice Region (CERAI)" a jeho cílem je vybudovat v Pardubicích špičkové výzkumné centrum zaměřené na propojení moderních radarových technologií, umělé inteligence a progresivních metodsignálového zpracování. Centrum CERAI má ambici stát se jedním z předních středoevropských pracovišť v oblasti inteligentních senzorových systémů.

Projekt vznikl ve spolupráci s renomovanou Technische Universität Dresden jako strategickým zahraničním partnerem, a za přímé účasti předních regionálních technologických lídrů a celosvětových producentů moderních radarových systémů – ELDIS, ERA a RETIA. Nezastupitelnou roli v oblasti inovačního managementu, transferu technologií a podpory startupů bude hrát také P-PINK – Inovační centrum Pardubického kraje. Projekt získal významnou podporu Pardubického kraje i Statutárního města Pardubice, které dlouhodobě podporují rozvoj vědy, výzkumu a inovací v regionu a vnímají CERAI jako strategickou příležitost pro budoucí technologický rozvoj a posílení regionální konkurenceschopnosti. 

Projekt CERAI navazuje na dlouhodobé strategické směřování fakulty a univerzity v oblasti špičkového výzkumu radarových technologií a propojení s průmyslovou sférou. Pokud bude projekt vybrán k financování, vznikne během příštích let v Pardubickém kraji unikátní centrum, které zásadním způsobem posílí výzkumný potenciál regionu i celé České republiky.

Published: 14.04.2025

Na Univerzitě Pardubice se konalo další setkání naší zahraniční komunity. Oddělení pro mezinárodní vztahy na akci, tentokrát zaměřenou na české velikonoční tradice, pozvalo zahraniční studenty, zaměstnance i jejich rodiny.

"Program zahrnoval prezentaci o velikonočních svátcích a zvycích, kolegové ze zahraničí se dozvěděli o tom, jak a kdy se Velikonoce v Česku slaví, jaké zvyky je provázejí a některé z nich si i s nadšením vyzkoušeli. Společně jsme zdobili velikonoční vejce barevnými vosky a nestačili se divit, jak zruční a kreativní byli i ti, kteří techniku viděli a vyzkoušeli poprvé. Do zdobení se zapojila i pětiletá dcerka našich vědců. Nakonec jsme se pustili do pletení velikonoční pomlázky z vrbových proutků," přiblížila Libuše Cermanová z Oddělení pro mezinárodní vztahy.

Setkání bylo skvělou příležitostí nejen k poznání českých velikonočních tradic, ale také k navázání nových kontaktů a přátelství mezi účastníky akce. Všichni si užili možnost seznámit se s kolegy z jiných fakult a kateder, se kterými by se jindy nepotkali, a sdílet své zážitky v přátelské a uvolněné atmosféře.

Oddělení pro mezinárodní vztahy děkuje všem za příjemné odpoledne a těší se na další setkání, která jistě přispějí k tomu, aby se i zahraniční kolegové na UPCE cítili jako doma.

Published: 11.04.2025

Historie dnešní Katedry automatizace a matematiky sahá až do roku 1960. Od té doby prošla dlouhou cestou – od prvních laboratoří měřicí a regulační techniky až po výuku moderní robotiky, vývoj řídicích systémů, aplikací umělé inteligence a matematického modelování.

V roce 2024 došlo ke spojení s Katedrou matematiky a fyziky, čímž se otevřela nová kapitola – propojení automatizace, matematiky a fyziky v jednom týmu. Do názvu se tak po letech vrátilo slovo „automatizace“ – a s ním i odhodlání dál inovovat a inspirovat.

Více o historii katedry se dozvíte ZDE

Published: 09.04.2025

Univerzita Pardubice nabídla soukromým společnostem nadějné technologie svých výzkumníků. Druhý ročník akce Technology Day UPCE organizuje univerzitní Centrum transferu technologií a znalostí (CTTZ) pod značkou symbolizující rozvoj inovací v Pardubickém kraji PARádní kraj. 

Letos naplánovala univerzita zařadit na program nabídku celkem 9 technologií a unikátních znalostí napříč fakultami UPCE. Vědci prezentovali například technologie pro diagnostiku dopravních staveb, 3D skener nadrozměrných zásilek, metodu jednoduchého chemického rozkladu biologicky obtížně odbouratelných kontaminantů z vod, reverzní inženýring staveb a objektů při průzkumu památek nebo testovací sadu pro vyšetření chuťových smyslů, na jejímž vývoji se podíleli výzkumníci hned ze tří fakult.

„Matchmakingové akce jako Technology Day jsou pro naši univerzitu klíčové. Pokud chceme úspěšně zavádět inovace do praxe, musíme být připraveni hledat synergii mezi výsledky našich vědců a potřebami průmyslu,“ řekl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Program Technology Day UPCE nabídl také přednášku o významu konceptu Innovamediaries, který reprezentuje prostředníky mezi byznysem a akademickým světem. Firemní sféra a její výzkumné potřeby byla zastoupena příspěvkem Jak VisionCraft propojuje vědu a byznys. S prezentacemi se představila také Agentura pro podnikání a inovace (API) a kapitálové společnosti (Česká spořitelna Seed Starter a Tensor Ventures).

Univerzita opět představila firmám technologie s potenciálem pro reálné uplatnění v praxi. Společnosti zase dostaly možnost prezentovat svoje požadavky na spolupráci s výzkumnými týmy UPCE. „Transfer technologií a znalostí je průsečíkem dvou světů s odlišnými motivacemi. Na jedné straně stojí výzkumník s cílem rozvíjet vědecké poznání svého oboru. Na druhé straně je firma, která potřebuje generovat zisk. Naším úkolem je dohodnout se s oběma na společném realizovatelném cíli. Akce Technology Day nám v tom výrazně pomáhají,“ uvedl šéf Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice Ing. Tomáš Novotný, Ph.D., LL.M.

Odborná porota vyhlásila nejlepší z prezentovaných technologií a znalostí. Hodnotila se inovativnost a potenciál uplatnění v praxi, srozumitelnost prezentace a motivace výzkumného týmu. 

Výsledky:

1. místo – výsledek spolupráce 3 fakult (FZS, FChT a FEI). Testovací sada na vyšetření poruch chuti. Tým autorů technologie: MUDr. Jan Vodička, Ph.D., Fakulta zdravotnických studií; doc. Ing. Tomáš Syrový, Ph.D., Fakulta chemicko-technologická; prof. Ing. Petr Doležel, Ph.D., Fakulta elektrotechniky a informatiky

2. místo – 3D skener nadrozměrných zásilek – Ing. Martin Dobrovolný, Ph.D., Fakulta elektrotechniky a informatiky

3. místo – Jednoduchý chemický rozklad biologicky neodbouratelných kontaminantů vod – prof. Ing. Tomáš Weidlich, Ph.D., Fakulta chemicko-technologická

Členové poroty:

Předseda: Tomáš Vlasák – ředitel regionální kanceláře CzechInvest,
Branislav Štefanča – lead manažer projektu Cheers4EU zaměřeného na cirkulární ekonomiku,
Jan Faflík – Senior Associate, Tensor Ventures,
Petr Kopeček – Senior Investment Manager, Česká spořitelna Seed Starter.

UPCE představila na Technology Day celkem 9 technologií z 5 fakult:

  • Jednoduchý chemický rozklad biologicky neodbouratelných kontaminantů vod – prof. Ing. Tomáš Weidlich, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická
  • Technologie pro diagnostiku dopravních staveb – Ing. Aleš Šmejda, Ph.D. – Dopravní fakulta Jana Pernera
  • Vyšetřovací testy chuti – doc. Ing. Tomáš Syrový, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky a Fakultou zdravotnických studií
  • 3D skener nadrozměrných zásilek – Ing. Martin Dobrovolný, Ph.D. – Fakulta elektrotechniky a informatiky
  • Elektrolyty pro lithiové a sodíkové akumulátory – doc. Ing. Tomáš Syrový, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická
  • Vzdělávací karetní hra se zdravotnickou tematikou – Mgr. Jan Pospíchal, Ph.D. – Fakulta zdravotnických studií 
  • Aditivum pro nátěrové hmoty – doc. Ing. Jan Honzíček, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická
  • Laboratoř dokumentace a průzkumu památek (3D skenování a konstruování modelů staveb a objektů) – Mgr. Vladan Hanulík, Ph.D. – Fakulta filozofická
  • Bio-epoxidy a jejich využití – doc. Ing. Martin Hájek, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická

Univerzita Pardubice pořádá v dubnu další Technology Day, a to pro municipality, na kterém propojí své výzkumníky se zástupci měst, obcí, krajských samospráv a místních akčních skupin (MAS). 

Published: 08.04.2025

Co mají společného nová testovací sada na poruchy chuti, zařízení k nakládání letadel a desková hra pro záchranáře? Všechny vznikly na Univerzitě Pardubice. A všechny se díky speciálnímu týmu dostávají do reálného světa.

Naší rolí je dělat z nápadů skutečnost. Vědcům pomáháme s patenty, hledáme pro jejich objevy využití v praxi, spojujeme je s firmami i veřejnými institucemi,“ říká Tomáš Novotný, vedoucí Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice. To má 5 členů, každý se věnuje jiné oblasti – od právní ochrany přes analýzy až po vzdělávání.

Rychlorande jako spojnice

Velkým testem práce zmíněného týmu bude takzvaný Technology Day. Koná se hned dvakrát. Ten první, určený firmám, bude 8. dubna. „Představíme technologie, které mají šanci uspět na trhu. Vítězný projekt získá mentoring a postoupí do celostátní soutěže.“ Druhá akce 22. dubna cílí na starosty a lidi z veřejné správy. „Budeme mluvit o vodě, ovzduší, dopravě anebo plánování. Chceme ukázat, že univerzita má co nabídnout i městům a obcím.“

Jak tedy propojit vědce a firmy, které jejich výsledky následně využívají? „Pořádáme něco jako rychlorande pro nápady a spolupráci. Každá strana představí, co nabízí nebo poptává. A pak se hledají společné zájmy, projekty, možnosti spolupráce. Nechceme, aby dobré nápady končily v šuplíku. Naším úkolem je dát jim šanci měnit svět,“ dodává Novotný.

Autor: Jakub Malý, Český rozhlas Pardubice
Celý rozhovor s Ing. Tomášem Novotným, Ph.D., LL.M., ING-PAED IGIP si můžete poslechnout v pořadu Máme hosty ČRo Pardubice.

Published: 03.04.2025

Ombudsmanka UPCE a Moderní sebeobrana zvou na workshop Moje hranice. 

Workshop je zaměřen na rozvoj dovedností potřebných k efektivnímu udržení a ochraně osobních hranic na vysoké škole, zejména v interakcích s vyučujícími a dalšími autoritami. Naučíte se jak si najít a definovat svoje hranice, a získáte praktické nástroje pro jejich ochranu.

Co se ještě naučíte:

  • komunikační techniky, jako jsou verbální i neverbální projevy, které vám pomohou s jistotou a respektem vyjádřit své nesouhlasné stanovisko, 
  • nacvičíte si reakce na nevhodné chování,
  • zvýšíte si sebedůvěru a připravíte se na zvládání obtížných situací v každodenní praxi. 

Kdy: čtvrtek 10. dubna 2025 15.00 - 16.30
Kde: velká zasedací místnost ve 4. patře budovy Rektorátu 
 

Registrace nutná na adrese: ombuds@upce.cz

Published: 27.03.2025

Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice pokračuje v modernizaci a rozšiřování vybavení vědeckou infrastrukturou prostřednictvím projektu CIDET (Mezisektorová a mezioborová spolupráce ve výzkumu a vývoji komunikačních, informačních a detekčních technologií pro řídicí a zabezpečovací systémy). V rámci projektu byly pořízeny dvě klíčové investice, které významně podpoří vědeckou činnost v oblasti elektronických senzorů, rádiových prvků, radarových systémů a pokročilých metod zpracování signálu.

Nově zakoupený signálový generátor umožní vědcům realizovat pokročilé experimenty v oblasti rádiových a komunikačních technologií. Přístroj poskytuje široké možnosti generování a analýzy signálů, což otevírá dveře k výzkumu, vývoji a optimalizaci efektivních algoritmů pro detekci a klasifikaci objektů, testům a inovativním řešením v oblasti rádiových systémů.

Druhou významnou investicí je výpočetní cluster, který přinese značný výpočetní výkon potřebný pro simulace, analýzu velkých dat a aplikaci metod umělé inteligence. Díky tomuto modernímu výpočetnímu prostředí budou moci vědci efektivně vyvíjet nové algoritmy pro identifikaci, klasifikaci a sledování objektů v různých aplikacích.

Projekt CIDET si klade za cíl posílení spolupráce mezi akademickou a aplikační sférou, což umožňuje rychlé uplatnění vědeckých poznatků v praxi. Pořízení nového vybavení tak představuje významný krok k dosažení těchto cílů a přispívá k rozvoji špičkového výzkumu na FEI UPCE.

Registrační číslo:     CZ.02.01.01/00/23_021/0008402
Název projektu:

Mezisektorová a mezioborová spolupráce ve výzkumu a vývoji komunikačních, informačních a detekčních technologií pro řídicí a zabezpečovací systémy

Program:Operační program Jan Amos Komenský

     

Published: 26.03.2025

Oblíbené i zcela nové akce pro veřejnost od našich vysokoškoláků startují. Díky podpoře Univerzity Pardubice a statutárního města Pardubice se také letos může široká pardubická veřejnost těšit na překvapivé a originální kulturní aktivity. 

Akce Rozjeď to a kdy na ně jít: 

Čaj o páté | Aula Arnošta z Pardubice Univerzity Pardubice
Rozhovory a besedy se zajímavými osobnostmi

 - 3. 3. František a Josef Trojanovi na UPCE
- 24. 3. Aleš Svoboda a Simon Klinga na UPCE
- 28. 4. Richard Wágner na UPCE
 

Café Universitas | Divadlo 29, Pardubice
Přednášky odborníků na aktuální témata

- 17. 3. Kořeny nesouhlasu v současné společnosti | Petra Chudárková
- 14. 4. Bez koláčů není práce, úvod do makroenomie | Jan Valendin
- 12. 5. Dopad tzv. živočišné výroby na zvířata a svět kolem nás | Věra Mikušová
 

Pardubické silent disco | Tyršovy sady
Outdoorová akce pro každého bez rušení okolí v centru města

- 7. 5. 2025 | 19.00 - 22.00 

Naslouchej prostoru - Akustická ekologie od počátků po současnost | Divadlo 29
Přednáška a workshop v interiéru i v exteriéru nad zajímavým tématem

- 22. 5. 2025
 

JenTakFest vol2 | Bělobranské náměstí, Pardubice
Setkání hudebníků s improvizačním klubovým koncertem pod širým nebem

-  23. 5. 2025

UPCE-CON pro Japonsko | Machoňova pasáž, Pardubic
Poznání japonské kultury, ale také prostor pro nadšence a cosplayery v centru města

- 5. 7.  2025
 


Co mají všechny akce společného? 

  • Konají se v Pardubicích.
  • Jsou pro všechny, takže zváni jsou nejen studenti, absolventi, zaměstnanci, ale i široká veřejnost.
  • Pořádají je nadšení vysokoškoláci.  

Jak projekt Rozjeď to vznikal?

Chtěli jsme všem ukázat, jaký kreativní náboj ve studentech leží. Na naši výzvu reagovalo několik desítek studentů a vybrané projekty získaly podporu Rozjeď to. Akce se konají za podpory Univerzity Pardubice spolu se Statutárním městem Pardubice.

„Studentské akce v projektu Rozjeď to rozvíjí myšlenku Pardubic jako univerzitního města. Právě zapojení studentů do kulturního dění pro veřejnost pomáhá propojit aktivity mladé vzdělané generace se stávajícími akcemi v atraktivním krajském městě,“ řekla Petra Bajerová, prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice.