Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fei

Published: 15.03.2013

Fakulta elektrotechniky a informatiky vyhlašuje přijímací řízení do doktorského studijního programu Elektrotechnika a informatika pro akademický rok 2013/2014. Uchazeči se prostřednictvím elektronické přihlášky (https://portal.upce.cz/portal/uchazec/)  ke studiu hlásí na konkrétní téma disertační práce dle níže uvedeného seznamu. Poplatek za přijímací řízení se nevybírá.

 

Směrnice pro přijímací řízení bude počátkem dubna 2013 uveřejněna na Úřední desce FEI. Uchazeči se s ní seznámí a k přijímacímu řízení doloží požadované doklady dle směrnice.

 

 

Témata disertačních prací pro akademický rok 2013/2014

1.Řízení pohybu mobilního robotu                           

Školitel: doc. Ing. František Dušek, CSc.  

Školitel specialista: Ing. Daniel Honc, Ph.D.

 

Téma disertační práce je zaměřeno na návrh a realizaci řízení čtyřkolového mobilního robotu se čtyřmi nezávisle ovládanými koly. Bude řešena problematika návrhu trajektorie pohybu, bezpečnostních funkcí a částečné autonomnosti. Při návrhu a simulacích se předpokládá znalost prostředí MATLAB/Simulink a znalost programování v jazyce C. Součástí práce je návrh a realizace řídicí jednotky na bázi výkonného mikroprocesoru.

2.Metodika určování propustnosti kolejišť železničních stanic s podporou počítačové simulace

Školitel: prof. Ing. Antonín Kavička, Ph.D.

 

Cílem disertační práce je navrhnout a otestovat metodiku určování propustnosti kolejišť železničních stanic s podporou počítačové simulace. Zmíněná metodika umožní porovnávání zatížení posuzované kolejové infrastruktury různými variantami dopravních proudů a posouzení robustnosti specifikovaných grafikonů vlakové dopravy vzhledem k výskytům zpoždění vlaků.

3.Metodika budování distribuovaných simulačních modelů formalizovaných pomocí deklarativních přístupů

Školitel: prof. Ing. Antonín Kavička, Ph.D.          

 

Cílem disertační práce je navrhnout a otestovat metodiku budování distribuovaných simulačních modelů formalizovaných pomocí deklarativních přístupů. Zmíněná metodika umožní uplatňování základní verifikace simulujícího systému před zahájením experimentů. Problematika budování distribuovaných simulačních modelů (s výše uvedeným zaměřením) je spojena s výběrem a testováním vhodného deklarativního formalismu (například některého typu Petriho sítí) pro specifikaci distribuovaných simulujících systémů. Navržená metodika bude testována na případové studii uplatňující distribuovanou simulaci odrážející provoz vybraného typu dopravního systému.

4.Algoritmy vyšší vrstvy řídicího systému manipulačního robota

Školitel: doc. Ing. Jan Cvejn, Ph.D. 

 

Práce je zaměřena na otázky generování trajektorie manipulačního robota s požadovanými vlastnostmi. Bude řešen problém interpolace trajektorie zadanými body v prostoru a její transformace do strojových souřadnic pro konkrétní robot. Dále budou studovány možnosti návrhu trajektorie optimální vzhledem k vhodným kritériím a při uvažování reálných omezení v strojovém a operačním prostoru. Práce bude prakticky realizována v podobě softwarového produktu, který bude možné využít jako vyšší vrstvu řídicího systému reálného malého manipulačního robota. 

 

5.Algoritmy nižší vrstvy řídicího systému manipulačního robota

Školitel: doc. Ing. Jan Cvejn, Ph.D.

 

V rámci práce bude vytvořen centralizovaný řídicí systém reálného malého manipulačního robota, zejména jeho nižší vrstva, zajišťující zpětnovazební řízení podél zadané trajektorie. Nelineární algoritmus hlavní smyčky řízení, využívající částečné znalosti dynamiky, bude na základě provedené analýzy zvolen s ohledem na robustnost při odchylkách od p...