Jíst, meditovat, fotit

7. 10. 2022

Kampus Univerzity Pardubice v Polabinách si během minulého roku připsal další zajímavost. Každá fakulta získala nové výrazné označení. Unikátní rámy jsou součástí rozvojového plánu Univerzity Pardubice a jejich provedení navrhl architektonický ateliér. Navíc nabízejí hned několik funkcí.

Orientační

Dřevěné rámy tvoří orientační body s označením jednotlivých fakult. „Doposud chybělo viditelnější označení. Každý kolemjdoucí teď bude na první dobrou vědět, že prochází kampusem univerzity a jaká fakulta se nachází v jeho blízkosti,“ říká kvestor Univerzity Pardubice Petr Gabriel. Ke čtveřici rámů označujících Fakultu chemicko-technologickou (FChT), Dopravní fakultu Jana Pernera (DFJP), Fakultu ekonomicko-správní (FES) a Fakultu filozofickou (FF) přibude v dalších měsících rám s názvem univerzity, který vyroste v těsné blízkosti auly a budovaného dopravního terminálu. Každý z rámů je originál, liší se velikostí i vnitřním vybavením. Rám FChT zdobí letopočet 1950, který odkazuje na rok vzniku vysoké školy v Pardubicích, rám FF symbolizuje dialog a má jako jediný dvě lavičky proti sobě, v rámu FES je zakomponován sloupcový graf. Za rámem DFJP ztvárnil postavy představující pohyb známý výtvarník Pavel Koutský.

Selfie prostor

Studenti si mohou z nových prvků v kampusu vytvořit také fotorámy. Mají tak možnost zachytit okamžiky strávené se spolužáky v kampusu nebo si zvěčnit vzpomínku na den, kdy si domů odnesli svůj diplom. S deskami se mohou vyfotit nejen před univerzitní aulou, ale i ve stylovém rámu přímo pod názvem své fakulty. A vejdou se tam i se všemi rodiči, babičkami, tetičkami nebo kamarády. Svá selfíčka pak mohou sdílet na sociálních sítích a přiložit k nim #upce, nebo rovnou označit univerzitní účty @upce_cz.

Chill-out zóna

Rám mohou využít také v průběhu semestru studenti v pauzách mezi přednáškami, k diskusím nebo jen tak k setkávání, odpočinku a času na svačinu nebo chatování. Také je to prvek, který může sloužit jako „meeting point“. Univerzita díky rámům navíc získala čtyři nová místa, na nichž lze uspořádat drobné akce. Třeba rám před Fakultou chemicko-technologickou si letos vybrali snoubenci pro svůj nejdůležitější den. Historicky poprvé kampus zažil svatbu, při níž si řekli své „ano“ naši absolventi a současní zaměstnanci univerzity.

Udržitelnost

Dřevěné konstrukce, které ladí k moderním lavičkám, lehátkům i prostorovým venkovním květináčům, poukazují na snahu univerzity o udržitelnost. Navíc vytvářejí dobré podmínky pro to, aby to v kampusu ještě více ožilo. Učit se i relaxovat tak mohou studenti nyní společně na čerstvém vzduchu, v blízkosti stromů a květin.

Tento text najdete v exkluzivním vydání časopisu Univerzity Pardubice MY UPCE, v tištěné i on-line podobě

TEXT Lada Součková/ FOTO Milan Reinberk, Jan Jambor