Published: 11.10.2024

Vážení studenti,

dovolte mi vás informovat o 8. ročníku soutěže o nejlepší statistický plakát, který se koná v rámci mezinárodního projektu statistické gramotnosti. Posláním tohoto projektu je podporovat, vytvářet a spolupodílet se na aktivitách podporujících statistickou gramotnost po celém světě. Při vytváření statistického plakátu si žáci a studenti osvojí sběr statistických dat, způsoby a možnosti jejich zpracování a prezentaci výsledků výzkumu.

Soutěž je určena:

• Žákům prvního stupně ZŠ (9–11 let)
  • Žákům druhého stupně ZŠ a studentům nižších tříd víceletých gymnázií (12–15 let)
  • Studentům středních škol (16–18 let)
  • Studentům bakalářských programů vysokých škol

Soutěže se mohou zúčastnit 1–5členné týmy. Téma letošního ročníku je libovolné.

Soutěž má tři kola:

• Školní kolo soutěže

Nejlepší plakáty z každé školy do národního kola soutěže je možné posílat do 31. ledna 2025. Každá škola může odeslat pouze jeden plakát v dané kategorii. Spolu s plakátem zašlou školy také informaci o tom, kolik týmů a žáků se v dané škole soutěže zúčastnilo.

• Národní kolo soutěže

Hodnocení plakátů národní komisí ve složení ze zástupců Vysoké školy ekonomické v Praze a Českého statistického úřadu a vyhlášení vítězů národního kola proběhne do 21. března 2025. Nejlepší plakáty z každé kategorie postoupí do mezinárodního kola. Tři nejlepší týmy z každé kategorie se mohou těšit na zajímavé ceny, které budou předány během vernisáže výstavy nejlepších plakátů národního kola soutěže v sídle ČSÚ v Praze na Skalce.

• Mezinárodní kolo soutěže

Vyhlášení vítězů mezinárodního kola se bude konat v červenci 2025 v Haagu v rámci 64. světového statistického kongresu Mezinárodního statistického institutu.

Plakáty je možné vytvořit v papírové i elektronické podobě. Do soutěže není nutné se registrovat, stačí jen zaslat soutěžní plakáty, a to na e-mailovou adresu statistickyplakat@csu.gov.cz, nebo poštou na Ing. Michal Novotný, Český statistický úřad, Na padesátém 81, 100 82 Praha 10.

Organizátory soutěže za Českou republiku jsou Vysoká škola ekonomická v Praze a Český statistický úřad.

Více informací včetně návodu jak vytvořit statistický plakát, kritérií pro hodnocení plakátů nebo ukázek plakátů z předchozích ročníků soutěže najdete na webových stránkách https://csu.gov.cz/stat_gramotnost.

V případě účasti v této soutěži mě prosím informujte.