dsc_4926_121952.jpg

Published: 22.10.2018

Univerzita Pardubice se zapojila do litomyšlské výzvy „VÍCE SRDCE PRO VÁCLAVA HAVLA“, kterou iniciovali autoři voskového Srdce pro Václava Havla. Ti chtějí z kapesních zrcátek sestavit krystal a rozzářit místnost ve sklepení litomyšlského zámku. Zrcátko věnovali rektor a děkani všech sedmi fakult Univerzity Pardubice za sebe a své studenty. Své malé zrcátko mohli zájemci přinést do čtvrtka 18. října do Univerzitní knihovny. Zrcátek se na našem sběrném místě sešlo na sedm desítek.

Za nápadem vytvořit dílo ze zrcátek stojí výtvarníci Lukáš Gavlovský, Roman Švejda a architekt Josef Pleskot. Po necelých sedmi letech, kdy existuje voskové Srdce pro Václava Havla, přišli s novou iniciativou. I proto že vnímají, jak se ze společnosti vytrácí slušnost, politika zhrubla a je ovládána nejasnými zájmy rozhodli se autoři plastiky a autor instalace poselství Václava Havla oživit. Chtějí, aby se objekt Srdce donekonečna odrážel v množství drobných zrcátek. „Abychom se v těch zrcátkách viděli i my sami a aby se prostor sklepení stal obráceným krystalem, v jehož středu bude Srdce a my,“ doplňují autoři.

Plastika ve tvaru otevřeného srdce vznikla z tisíců nedohořelých svíček, které lidé přinášeli na různá pietní místa po smrti bývalého prezidenta v roce 2011. Od února do dubna roku 2012 bylo voskové srdce umístěno na piazzettě Národního divadla, pak putovalo po českých městech a nakonec získalo své stálé místo ve sklepení zámku v Litomyšli. Zrcátka by měla tento prostor zase proměnit v krystal.

Rektor a děkani všech sedmi fakult Univerzity Pardubice také věnovali za sebe a své studenty malé stříbrné zrcátko do sbírky. Zrcátka podepsali symbolicky na Lavičce Václava Havla v atriu výukového areálu univerzitního kampusu v Pardubicích – Polabinách.

Další zájemci měli možnost zrcátka věnovat při zahájení akademického roku při studentském happeningu Příliv koncem září a návštěvníci Noci vědců v univerzitním kampusu minulý pátek. Poslední možností věnovat své zrcátko měli zájemci ještě do čtvrtka 18. října v Univerzitní knihovně v Polabinách. Sběrné místo vytvořila také na svém pracovišti Fakulta zdravotnických studií. V pátek 19. října před polednem si zrcátka z Univerzity Pardubice odvezli sami autoři iniciativy, Lukáš Gavlovský a  Roman Švejda, do Litomyšle, kde je zabudují do své nové instalace u voskového Srdce pro Václava Havla.

Samotní autoři ale výzvu oficiálně neukončili. Pokud byste chtěli vaše malé kapesní zrcátko darovat, pošlete jej přímo na adresu: Smetanova Litomyšl, o.p.s., Jiráskova 133, 57001 Litomyšl. A připsat můžete i krátký vzkaz.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskutečnila ve sklepení litomyšlského zámku den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky v sobotu 27. října od 14 hodin za účasti autorů.