Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_5533_121421.jpg

Published: 11.10.2018

Pátek 5. října patřil na Univerzitě Pardubice celonárodní NOCI VĚDCŮ s podtitulem „Sto let české vědy“. Akce přilákala do útrob Fakulty chemicko-technologické na 1 300 účastníků, kteří se chtěli seznámit s obory, jakými jsou například chemie, fyzika, doprava, informatika či ekonomika. O skvělou show se postaral také Michael Londesborough se svým netradičním vědeckým představením.

Už od odpoledne přicházeli na Fakultu chemicko-technologickou děti, rodiče a mládež, aby se seznámili s vědou, jak ji neznají. Bohatý populárně-naučný program připravilo šest fakult univerzity a až do desáté hodiny večerní bylo co objevovat. Každý z účastníků si mohl vyzvednout index, do kterého sbíral razítka, a následně si mohl u informačního stánku vybrat malou odměnu.

Chemie, kam se podíváš

U všech stanovišť se neustále střídali noví návštěvníci a chtěli si spoustu demonstrací také osobně vyzkoušet. Díky chemikům bylo možné dostat se do laboratoří, kam se běžně veřejnost nepodívá. A o zajímavé pokusy nebyla rozhodně nouze, přitom k experimentům stačily mnohdy potraviny, které najdeme běžně doma v kuchyni. 

„Například cukr byl použit na pokus „Hadí líheň“, kdy byl smíchán v poměru 9:1 s jedlou sodou, tato směs byla umístěna do důlku v písku, pokapána ethanolem (lihem) a po zapálení došlo ke karamelizaci cukru. Tepelným rozkladem jedlé sody vznikal oxid uhličitý, který vyplnil tělo hada, popsala jeden z oblíbených pokusů Ing. Hana Doušová, Ph.D. z Katedry obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické. Většina pokusů byla ale nová, například experiment „Zima v hrnci“ ukázal, jak se v laboratoři připravují různé chladící lázně, nebo „Laboratorní kolotoč“, což je odstřeďování kravského mléka, acidofilního mléka nebo jogurtového nápoje.

A s chemiky se návštěvníci mohli vydat i po stopách historie výroby československých sýrů, ochutnat výbornou zmrzlinu z molekulární kuchyně nebo se podívat jak roste chemikova zahrádka. K dispozici byly i skleněné trubičky, ze kterých bylo možné si vyfouknout malou baňku. Naše doba se někdy nazývá dobou křemíkovou, a právě cestu od křemičitého písku k počítači přiblížilo další stanoviště chemiků. Před Fakultou chemicko-technologickou se kouzlilo s výbušninami a ukázky své práce si připravili i dobrovolní hasiči.

Vědecká show se zvukem

Dvakrát během Noci vědců jsme mohli být součástí úžasné show ZVUK známého popularizátora vědy britského původu Michaela Londesborougha. Svým vystoupením dokázal strhnout všechny přihlížející, kteří si přáli, aby s experimenty ještě nekončil. Atmosféru krásně popsala učitelka ze základní školy Anna Kučerová:

Fyzika ani chemie nebyly nikdy mé kamarádky. Až do dneška, kdy jsem se celkem nahodile posadila do posluchárny, odkud zněla příjemná hudba a asi tři stovky lidí se tu zálibně shlížely v kamerových snímcích přes celé průčelí. Publikum od tří do sta let se na sebe usmívalo a mávalo, když se objevil šaman s rozmáchlými gesty tryskající energie a s roztomilou češtinou. Fenomén Michael Londesborough nás naučil vizuálně vnímat vibrace v animaci dobrovolných pomocníků. Červený nafukovací balónek, Rubensovy trubice-oživlý zvuk a oheň, tóny a tančící krupice, princip laserového ukazovátka, netradiční snímače vinylových desek – bez superlativů těžko popsatelné děje!  A hlavně vysvětlení, proč nám hudba přináší radost. Najednou se gejzír nápadů zastavil, neboť čas vypršel. A vzápětí protnulo postpotleskové ticho dětské žadonění na odchodu: Ještě něco! Prosím! Tyhle děti budou fyziku a chemii milovat…“

Hravá věda se všemi fakultami

S Fakultou ekonomicko-správní jste se mohli stát »pilotem na vlastní kůži« a zjistit, co jste ještě nevěděli o létání s drony, vyzkoušet si řídit ozoboty. Podnikavější účastníci Noci vědců získali rady, jak například dobře investovat do dětské stavebnice LEGO. Demonstrátoři z Fakulty elektrotechniky a informatiky nabídli již tradičně dětmi velmi oblíbenou virtuální realitu a předvedli, jak se řídí provoz na železnici. Plno dětí si užívalo simulátor letadla, mohly se seznámit s vývojem geodetických přístrojů za posledních 50 let, stát se na chvíli staviteli mostů a zapojit se do dalších vědeckých hrátek s Dopravní fakultou Jana Pernera. Největší zájem byl asi o simulátor lokomotivy, kde si snad každý příchozí chtěl vyzkoušet projet reálnou trať vedoucí z České Třebové do Olomouce. Zdravotníci měřili záření zařízením GAMABETA. Nechyběly nové hry pro hendikepované Fakulty filozofické.

Kromě zástupců Univerzity Pardubice byli přítomni i učitelé a žáci ze středních škol, kteří představili zábavné chemické pokusy a předvedli, že věda může být opravdu zábavná. Partneři univerzity ze středních škol návštěvníkům představili například skleník s automatickým větráním a zálivkou, pomůcku pro analýzu radioaktivních zdrojů i to, že tvoření není věda. Letos se připojily se svými ukázkami i společnosti RETIA, FOXCONN, AVX a CONTIPRO.

 „NOC VĚDCŮ přilákala mnoho zájemců o vědu a prostorami Fakulty chemicko-technologické prošlo na 1300 lidí, kteří nahlédli nejen do historie české vědy, ale seznámili se také s nejmodernějšími vědeckými trendy. Čeští vědci právem patří mezi světovou špičku,“ zhodnotila akci její organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.